2016'da Sigortacılık Büyüyecek

2016'da Sigortacılık Büyüyecek, Fiyatlar Düşecek
 
2016 yılında tahminlerin çoğu hayat dışı sigortalarında küresel bir büyüme gerçekleşeceği yönünde. Aynı zamanda, düşük faiz oranlarının, aşağı yönlü fiyat hareketlerinin, şirket birleşmelerinin ve müşterilerin satın alma alışkanlıklarındaki dönüşümün devam etmesi bekleniyor.
 
Küresel ekonomideki ve sigorta sektöründeki değişimleri izleyen 3 ayrı şirketin 2016 için tahminleri sektörün büyümeye devam edeceğini, reasürans tarafında ise bazı sorunlar yaşanabileceğini gösteriyor. Tüm şirketler gelişmekte olan pazarlarda sigortacılığın büyüyeceği ve penetrasyonun artacağında aynı fikirde.
 
Swiss Re: Ekonomi sigortada büyümeyi destekleyecek
Swiss Re’nin en güncel 2015 incelemesi ve 2016/17 beklentileri raporuna göre küresel ekonominin bu yıl orta derecede büyümesi ve buna paralel olarak çoğu bölgede toplanan primlerin artması bekleniyor. Hayat dışı sigortalarına olan talebin de gelişmekte olan ülkelerde %8-9 oranında artacağı tahmin ediliyor. Rapora göre, küresel hayat primleri de önümüzdeki 2 yıl boyunca ortalama %4 artış gösterecek. Bu artışı gelişmekte olan pazarlar besleyecek.
 
ABD ve İngiltere ekonomilerinin %2.5, Japonya ve Avrupa’daki ortalama GSYİH’nın ise sırasıyla %0.7 ve %1.5 seviyelerinde büyümesi bekleniyor. Swiss Re’ye göre bu bölgelerdeki ekonomiler 2016 yılında daha güçlü büyüme rakamları sergileyecek ve gelişmekte olan ülkeler 2015 yılındaki ortalama %4 büyüme oranlarını 2 yıl içinde %5’e taşıyacak.
Swiss Re küresel ekonominin en çok Çin’deki büyümenin yavaşlamasından ve Federal Rezervlerin artmasından etkileneceğini söylüyor. Bu durumun sigortada büyümeyi yavaşlatacağı düşünülmüyor.
 
Moody’s: Hayat dışı stabil, reasürans zorlu olacak
Moody’s Yatırım Hizmeti’ne göre, küresel hayat dışı piyasaları bu yıl da stabil durumunu korurken, reasürans pazarını kapasite fazlası ve azalan talep nedeniyle zorlu bir yıl bekliyor. Raporda derecelendirme kuruluşlarının gelişmekte olan ülkelerde güçlü büyüme beklentisi olduğuna değiniliyor. Hayat tarafında ürünlerdeki çeşitlilik tarafından artan kârlılık, düşük faiz oranlarıyla dengelenecek.
Gelişmiş ekonomilerde, ekonomik büyümeyle, hayat dışındaki büyümenin paralel olacağını söyleyen Moody’s yöneticilerinden Simon Harris, “Gelişmekte olan ülkelerde ekonomik büyüme yavaşlasa da, hayat dışı primleri yükselmeye devam edecek” diye konuştu. Harris, büyümenin oto, konut ve ticari sigortalardan geleceğini söyledi.
Moody’s, reasürans piyasasında ise bu kadar iyimser değil. Şirket, reasürans kapasitesindeki artış ve sigortacılardan gelen talebin azalmasının fiyatlandırma üzerinde büyük baskı yarattığını ve düşük seyreden felaket hasarları nedeniyle kazançlardaki düşüşün gizlendiğini
belirtiyor.
 
Willis: Konsolidasyon sektörü değiştirecek
Willis’e göre, ticari sigorta bedelleri azalırken, konsolidasyon hareketleri sigortacılar için yeni sorunlar yaratacak. Şirkete göre geçtiğimiz yıl çok büyük şirketlerin dahil olduğu birleşme hareketleri önümüzdeki dönemde de devam edecek.
 
Willis tarafından hazırlanan raporda birleşme ve satın alma aksiyonlarının kısa dönemde pazarı daraltacağı, ancak daha az şirketin bulunduğu pazarlarda küçük şirketler için niş alanlarda daha çok büyüme fırsatının ortaya çıkacağı belirtiliyor. Rapora göre, pazarın konsolide olması rekabeti azaltarak yeni şirketlerin ortaya çıkmasına zemin hazırlıyor.
Raporda son olarak, 2016 yılının yeni fırsatların araştırılacağı ve eski çözümlerin gözden geçirileceği bir yıl olacağı söyleniyor ve şirketlerin bu yıl daha cesur adımlar atması gerektiği vurgulanıyor.